Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Motor Power | 5 HP |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Air Tank Capacity | 200 L |
| Power Source | AC Three Phase |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | RAC |
| Pressure | 8 bar |
We are engaged in offering Air Compressor, Trailer Suspension Parts, Compressed Air Receiver to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Motor Power | 10 HP |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Maximum Flow Rate | 25 CFM |
| Model Name/Number | RAC 500 |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Material | MS |
| Brand | RAC |
| Power Source | AC Three Phase |
| Thickness | 5 MM |
| Warranty | 12 months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Machine Type | Pneumatic |
| Capacity | 25 KG |
| Warranty | 1 YEAR |
| Usage/Application | AUTO CARRIAGE EQUIPMENT |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Capacity | 5 kg |
| Material | Mild Steel |
| Machine Type | Manual |
| Head | Yes |
| Usage/Application | AUTOMOBILE |
| House Type | 2Mts |
| Country of Origin | Made in India |