Vertical Air Tank
Prominent & Leading Manufacturer from Coimbatore, we offer air receiver tank, 3000 ltr air receiver tank and ms vertical air receiver tank 3000 ltr.
Approx. Price: Rs 6,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | MS |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Storage Capacity | 0-250 L |
| Pressure Rating | 100-150 psi |
| Usage/Application | Air Storage |
| Color | customer required colour |
| Tank Height | 915 mm |
| Storage Material | MS |
| Tank Diameter | 380 mm |
| Capacity Range | 135 ltr |
| Function | STORAGE |
| Max. Pressure | 8 BAR |
| Weight | 36 kg approxmate |
| Country of Origin | Made in India |
1.5 hp 135 ltr storage air receiver, any manufacturing company use this tank for new compressor manufacturing tank guard and rails, clamp with customer required colours
Additional Information:
- Item Code: RAC0135
- Production Capacity: 75 nos per day
- Delivery Time: Based on quantiry
- Packaging Details: as per customer requirement
3000 LTR AIR RECEIVER TANK
Approx. Price: Rs 81,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | MS |
| Capacity | 1000-5000 L |
| Tank Orientation | Vertical |
| Storage Capacity | 3000 LTR |
| Pressure Rating | 150-200 psi |
| Usage/Application | Air Stroage |
| Color | Black |
| Tank Height | 3000 mm |
| Storage Material | Air |
| Tank Diameter | 1250 mm |
| Capacity Range | 3000ltr |
| Max. Pressure | 12 kg |
| Weight | 700 KG |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Air Compressor, Trailer Suspension Parts, Compressed Air Receiver to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
- Production Capacity: 3 NOS /PER DAY
- Delivery Time: BASED ON ORDER
- Packaging Details: BASED ON CUSTOMER REQUIREMENTS
MS Vertical Air Receiver Tank 3000 LTR
Approx. Price: Rs 1,25,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Tank Orientation | Vertical |
| Storage Capacity | 5000 L |
| Material | Mild Steel |
| Pressure Rating | 250 psi |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | RAC |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Air Compressor, Trailer Suspension Parts, Compressed Air Receiver to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
- Production Capacity: 1/DAY
- Delivery Time: BASED ON QTY
- Packaging Details: AS PER CUSTOMER REQUIREMENT