Air Compressor
We are a leading Manufacturer of 1.5 hp air compressor, industrial air compressor, 2 hp air compressor, rac air power 0.5 hp 35 ltr tank compressor, 1.0 hp air compressor and 0.5hp air compressor from Coimbatore, India.
Approx. Price: Rs 18,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Motor Power | 1.5 HP |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Model Name/Number | APS 015135 |
| Material | M.S |
| Brand | RAC |
| Storage Material | M.S |
| Tank Diameter | 380MM |
| Thickness | 2.5 MM |
| Max. Pressure | 8 BAR |
| Weight | 65 KG |
| Country of Origin | Made in India |
1. 5 hp 135 ltr tank compressor 1. 5 hp single phase motor or three phase motor ( our branded motor or cg motor or dharani motor )
Additional Information:
- Item Code: APS015135
- Production Capacity: 40/DAY
- Delivery Time: BASED on QTY
- Packaging Details: AS PER CUSTOMER REQUIREMENTS
Industrial Air Compressor
Approx. Price: Rs 67,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Air Tank Capacity | 400 L |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Maximum Flow Rate | 20 CFM |
| Pressure | 12 Bar |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Air Compressor, Trailer Suspension Parts, Compressed Air Receiver to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
- Production Capacity: 25/day
- Delivery Time: Based on Qty
- Packaging Details: As per Customer Requirement
Approx. Price: Rs 24,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Motor Power | 2 HP |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Model Name/Number | APS020160 |
| Brand | RAC |
| Max. Pressure | 8 BAR |
| Weight | 75 KG |
| Country of Origin | Made in India |
2. 0 hp 160 ltr tank compressor 2 d model 2. 0 hp single phase motor or three phase motor ( our branded motor or cg motor or dharani motor )
Additional Information:
- Item Code: APS020160
- Production Capacity: 25/DAY
- Delivery Time: BASED ON QTY
- Packaging Details: AS PER CUSTOMER REQUIREMENTS
Rac Air Power 0.5 Hp 35 Ltr Tank Compressor
Approx. Price: Rs 13,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Storage Capacity | 0-250 L |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Pressure Rating | 0-100 psi |
| Volume/Capacity | 35 LTR |
| Model Name/Number | APS005035 |
| Material | M.S |
| Usage/Application | 2 WHEELER WORKSHOP, PAINTING & PUNCHER SHOP |
| Color | CUSTOMER REQUIREMENTS |
| Storage Material | M.S |
| Tank Diameter | 255 MM |
| Capacity Range | 35 LTR |
| Function | STORAGE |
| Max. Pressure | 8 BAR |
| Weight | 22 KG |
| Country of Origin | Made in India |
Rac air power 0. 5 hp 35 ltr tank compressor 0. 5 hp single phase motor or three phase motor ( our branded motor or cg motor or dharani motor )
Additional Information:
- Production Capacity: 50/DAY
- Delivery Time: BASED ON QTY
- Packaging Details: AS PER CUSTOMER REQUIREMENTS
Approx. Price: Rs 19,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Motor Power | 1 HP |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Brand | RAC |
| Volume/Capacity | 110 LTR |
| Model Name/Number | RAC 110 |
| Max. Pressure | 8 BAR |
| Weight | 70 KG |
| Country of Origin | Made in India |
1. 0 hp 110 ltr tank compressor 2 d model 1. 0 hp single phase motor or three phase motor ( our branded motor or cg motor or dharani motor )
Additional Information:
- Production Capacity: 110 LTR
- Delivery Time: BASED ON QTY
- Packaging Details: AS PER CUSTOMER REQUIREMENT
Approx. Price: Rs 14,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Motor Power | 0.5 HP |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Volume/Capacity | 45 LTR |
| Model Name/Number | RAC 45 |
| Brand | RAC |
| Max. Pressure | 8 BAR |
| Weight | 40 KG |
| Country of Origin | Made in India |
Rac compressor 0. 5 hp 45 ltr tank compressor with electrical ( s/p rac motor only ) application - 2wheeler & 4 wheeler, auto carriage, painting & puncher shop
Additional Information:
- Item Code: RAC45
- Production Capacity: 40 PER DAY
- Delivery Time: BASED ON QTY
- Packaging Details: AS PER CUSTOMER REQUIREMENT
Rac Air Power 1 Hp 110 Ltr Tank Compressor
Approx. Price: Rs 17,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Volume/Capacity | 110 LTR |
| Model Name/Number | APS11100 |
| Storage Capacity | 0-250 L |
| Material | M.S |
| Pressure Rating | 0-100 psi |
| Usage/Application | PANITING, 2 & 4 WHEELER WORKSHOP, PUNCHER SHOP |
| Color | CUSTOMER REQUIREMENTS |
| Tank Height | 600 APPROX. |
| Brand | RAC - AIR POWER |
| Storage Material | M.S |
| Tank Diameter | 380MM |
| Thickness | 2.5 MM |
| Capacity Range | 110 LTR |
| Function | STORAGE |
| Max. Pressure | 8 BAR |
| Effective Delivery Volume | BASED ON QTY |
| Weight | 60 KG APPROX. |
| Volume | 110 LTR |
| Country of Origin | Made in India |
1. 0 hp 110 ltr tank compressor 1. 0 hp single phase motor or three phase motor ( our branded motor or cg motor or dharani motor )
Additional Information:
- Item Code: APS010110
- Production Capacity: 35/DAY
- Delivery Time: BASED ON QTY
- Packaging Details: AS PER CUSTOMER REQUIREMENTS
Approx. Price: Rs 29,800 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Motor Power | 2 HP |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Volume/Capacity | 160 LTR |
| Model Name/Number | RAC02160 |
| Material | M.S |
| Brand | RAC |
| Tank Height | 600 |
| Max. Pressure | 8 BAR |
| Weight | 100 KG |
| Country of Origin | Made in India |
2. 0 hp 160 ltr tank compressor 2 d model 2. 0 hp single phase motor or three phase motor ( our branded motor or cg motor or dharani motor )
Additional Information:
- Item Code: RAC02160
- Production Capacity: 20/DAY
- Delivery Time: BASED ON QTY
- Packaging Details: AS PER CUSTOMER REQUIREMENT
Approx. Price: Rs 72,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Air Tank Capacity | 400 L |
| Motor Power | 0.5 HP |
| Maximum Flow Rate | 5 CFM |
| Pressure | 2 Bar |
| Brand | IR |
| Country of Origin | Made in India |
we are manufacturers and suppliers in RAC Air Compressor 7.5 HP Model Air Compressor with good quality and pricing
Additional Information:
- Production Capacity: 30/day
- Delivery Time: Based on qty
- Packaging Details: As per customer Requirement
3.0 HP TC 300 BOREWELL COMPRESSOR
Approx. Price: Rs 42,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Horse Power | 3.0 HP |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power Source | AC Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Air Compressor, Trailer Suspension Parts, Compressed Air Receiver to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
- Production Capacity: 25/DAY
- Delivery Time: BASED ON QTY
Low Pressure Air Compressor
Approx. Price: Rs 20,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Motor Power | 0.5 HP |
| Maximum Flow Rate | 5 CFM |
| Discharge Pressure | 2 Bar |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 120 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Low Pressure Compressor
Approx. Price: Rs 65,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Air Tank Capacity | 300 L |
| Pressure | 12 Bar |
| Maximum Flow Rate | 20 CFM |
We are engaged in offering Air Compressor, Trailer Suspension Parts, Compressed Air Receiver to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
- Production Capacity: 25/DAY
- Delivery Time: BASED ON QTY
- Packaging Details: CUSTOMER REQUIREMENTS
Air Power 2 Hp 200 Ltr 3d Tank Compressor
Approx. Price: Rs 32,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Motor Power | 2 HP |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Air Tank Capacity | 200 L |
| Model Name/Number | APS0202003D |
| Brand | RAC - AIR POWER |
| Max. Pressure | 8 BAR |
| Weight | 85 KG |
| Country of Origin | Made in India |
Usage :PAINTING, 2 & 4 WHEELER WORKSHOP, PUNCHER SHOP
Additional Information:
- Item Code: APS0202003D
- Production Capacity: 25/DAY
- Delivery Time: BASED ON QTY
- Packaging Details: AS PER CUSTOMER REQUIREMENT
Rac Air Power 2 Hp 200 Ltr Tank Compressor
Approx. Price: Rs 24,400 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Volume/Capacity | 200 LTR |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Model Name/Number | APS0202002D |
| Storage Capacity | 0-250 L |
| Material | M.S |
| Pressure Rating | 0-100 psi |
| Usage/Application | PANITING, 2 & 4 WHEELER WORKSHOP, PUNCHER SHOP |
| Color | CUSTOMER REQUIREMENTS |
| Brand | RAC - AIR POWER |
| Tank Height | 600 APPROX. |
| Storage Material | M.S |
| Thickness | 2.5 MM |
| Tank Diameter | 450 MM |
| Capacity Range | 200 LTR |
| Function | STORAGE |
| Max. Pressure | 8 BAR |
| Weight | 80 KG APPROX |
| Volume | 200 LTR |
| Country of Origin | Made in India |
2. 0 hp 160 ltr tank compressor 2 d model 2. 0 hp single phase motor or three phase motor ( our branded motor or cg motor or dharani motor )
Additional Information:
- Item Code: APS0202002D
- Production Capacity: 200 LTR
- Delivery Time: BASED ON QTY
- Packaging Details: AS PER CUSTOMER REQUIREMENT
Approx. Price: Rs 48,100 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Tank Orientation | Horizontal |
| Motor Power | 3 HP |
| Brand | RAC |
| Max. Pressure | 12 BAR |
| Weight | 190 KG |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Air Compressor, Trailer Suspension Parts, Compressed Air Receiver to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Price :Get Latest Price We are engaged in offering Air Compressor, Trailer Suspension Parts, Compressed Air Receiver to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.