Air Receiver Tank
Leading Manufacturer of 2.0 hp 160 ltr air receiver regular model tank, 5 hp 300 ltr air receiver tank, 2 hp 220 ltr air receiver regular model tank, 5 hp 250 ltr air receiver tank, vertical air receiver tank and vertical air receiver from Coimbatore.
2.0 HP 160 LTR AIR RECEIVER REGULAR MODEL TANK
Approx. Price: Rs 6,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | MS |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Storage Capacity | 0-250 L |
| Pressure Rating | 100-150 psi |
| Usage/Application | 2 WHEELER & 4 WHEELER WORKSHOP, PAINTING SHOP & PUNCHER SHOP |
| Color | CUSTOMER REQUIREMENT |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Air Compressor, Trailer Suspension Parts, Compressed Air Receiver to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
- Production Capacity: 40 / DAY
- Delivery Time: BASED ON QTY
- Packaging Details: AS PER CUSTOMER REQUIREMENT
5 HP 300 LTR AIR RECEIVER TANK
Approx. Price: Rs 13,400 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Storage Capacity | 300 LTR |
| Pressure Rating | 150-200 psi |
| Material | MS |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Usage/Application | 2 WHEELER & 4 WHEELER WORKSHOP, PAINTING SHOP & PUNCHER SHOP |
| Color | customer required colour |
| Storage Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Air Compressor, Trailer Suspension Parts, Compressed Air Receiver to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
- Production Capacity: 25/DAY
- Delivery Time: BASED ON QTY
- Packaging Details: AS PER CUSTOMER REQUIREMENT
2 HP 220 LTR AIR RECEIVER REGULAR MODEL TANK
Approx. Price: Rs 6,900 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | MS |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Storage Capacity | 0-250 L |
| Pressure Rating | 100-150 psi |
| Usage/Application | 2 WHEELER & 4 WHEELER WORKSHOP, PAINTING SHOP & PUNCHER SHOP |
| Color | CUSTOMER REQUIREMENT |
| Storage Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Air Compressor, Trailer Suspension Parts, Compressed Air Receiver to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
- Production Capacity: 35/DAY
- Delivery Time: BASED ON QTY
- Packaging Details: AS PER CUSTOMER REQUIREMENT
5 HP 250 LTR AIR RECEIVER TANK
Approx. Price: Rs 12,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | MS |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Storage Capacity | 0-250 L |
| Pressure Rating | 150-200 psi |
| Usage/Application | 2 WHEELER & 4 WHEELER WORKSHOP, PAINTING SHOP & PUNCHER SHOP |
| Color | CUSTOMER REQUIREMENT |
| Storage Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Air Compressor, Trailer Suspension Parts, Compressed Air Receiver to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
- Production Capacity: 30/DAY
- Delivery Time: BASED ON QTY
- Packaging Details: AS PER CUSTOMER REQUIREMENT
Vertical Air Receiver Tank
Approx. Price: Rs 16,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Tank Orientation | Vertical |
| Storage Capacity | 500-1000 L |
| Material | MS |
| Pressure Rating | 150-200 psi |
| Usage/Application | INDUSTRIAL, MEDICAL & PNUMATIC |
| Color | CUSTOMER REQUIREMENT |
| Tank Height | 2100 MM APPROX |
| Storage Material | AIR |
| Tank Diameter | 600 MM |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity Range | 500 LTR |
We are engaged in offering Air Compressor, Trailer Suspension Parts, Compressed Air Receiver to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
- Item Code: RACV500
- Production Capacity: 30/DAY
- Delivery Time: BASED ON QTY
- Packaging Details: AS PER CUSTOMER REQUIREMENT
Approx. Price: Rs 47,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Tank Orientation | Vertical |
| Storage Capacity | 1000-5000 L |
| Material | MS |
| Pressure Rating | 150-200 psi |
| Usage/Application | INDUSTRIAL, MEDICAL & PNUMATIC |
| Color | CUSTOMER REQUIREMENT |
| Tank Height | 2400 MM APPROX. |
| Storage Material | AIR |
| Tank Diameter | 1050 |
| Capacity Range | 1500 LTR |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Air Compressor, Trailer Suspension Parts, Compressed Air Receiver to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
- Item Code: RACV1500
- Production Capacity: 5/DAY
- Delivery Time: BASED ON QTY
- Packaging Details: AS PER CUSTOMER REQUIREMENT
2.0 HP 220 LTR AIR RECEIVER TANK
Approx. Price: Rs 6,900 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Storage Capacity | 0-250 L |
| Pressure Rating | 100-150 psi |
| Material | MS |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Usage/Application | 2 WHEELER & 4 WHEELER WORKSHOP, PAINTING SHOP & PUNCHER SHOP |
| Color | CUSTOMER REQUIREMENT |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Air Compressor, Trailer Suspension Parts, Compressed Air Receiver to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
- Production Capacity: 40/ DAY
- Delivery Time: BASED ON QTY
- Packaging Details: AS PER CUSTOMER REQUIREMENT
Approx. Price: Rs 5,650 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Tank Orientation | Horizontal |
| Storage Capacity | 0-250 L |
| Material | MS |
| Pressure Rating | 100-150 psi |
| Usage/Application | AIR RECIVER TANK |
| Color | CUSTOMER REQUIREMENTS |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Air Compressor, Trailer Suspension Parts, Compressed Air Receiver to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
- Production Capacity: 100/DAY
- Delivery Time: BASED ON QUANTITY
- Packaging Details: CUSTOMER REQUIREMENTS
Approx. Price: Rs 6,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Volume/Capacity | 2 HP 200 LTR |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Model Name/Number | RAC |
| Storage Capacity | 0-250 L |
| Material | M.S |
| Usage/Application | AIR RECIVER TANK |
| Color | BASED ON CUSTOMER REQUIREMENTS |
We are engaged in offering Air Compressor, Trailer Suspension Parts, Compressed Air Receiver to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
- Production Capacity: 100/DAY
- Delivery Time: BASED ON QUANTITY
- Packaging Details: CUSTOMER REQUIREMENTS